ALFA VE OMEGA
Kaydolun ya da Giriş Yapınız. Saçma sapan ve ideolojik-dini kullanıcı isimleri ile kayıt olmak yasaktır(Sexy,christian,islam..vb)
ALFA VE OMEGA
Kaydolun ya da Giriş Yapınız. Saçma sapan ve ideolojik-dini kullanıcı isimleri ile kayıt olmak yasaktır(Sexy,christian,islam..vb)
ALFA VE OMEGA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ALFA VE OMEGA

Hoşgeldiniz!

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

71 yaşındaki 'Şeytan' Madoff'a 150 yıllık rekor hapis cezası

YazarMesaj
ALfa
Alfa ve Omega
Alfa ve Omega
ALfa

71 yaşındaki 'Şeytan' Madoff'a 150 yıllık rekor hapis cezası Empty
MesajKonu: 71 yaşındaki 'Şeytan' Madoff'a 150 yıllık rekor hapis cezası   71 yaşındaki 'Şeytan' Madoff'a 150 yıllık rekor hapis cezası I_icon_minitime03/07/09, 07:09 pm

KAYNAK

“Hücren mezarın olsun” diye bağıran kurbanlarının istediği oldu. Wall Street’in en büyük sahtekarlık olayına imza atarak 65 milyar dolar batıran 71 yaşındaki Bernard Madoff, 150 yıl hapse mahkum edildi. Dava yargıcı Chin kararla ilgili olarak, “Yaptıklarının ne kadar şeytani olduğu anlaşılsın” dedi

Kurduğu saadet zinciri benzeri yapılanmayla Wall Street’in en büyük sahtekarlık olayına imza atan eski Nasdaq Borsası Başkanı Bernard Madoff’un merakla beklenen duruşması dün yapıldı.

Müşterilerinin 65 milyar dolarını buharlaştırdığı tahmin edilen Madoff, 150 yıl hapse mahkum edildi. En üst derece ceza olan 150 yıllık hapis cezası, 71 yaşındaki Madoff’a para kaptıranlar tarafından talep edilmişti.

Dün kararın açıklandığı duruşmada konuşan bir kurban, “Bu nasıl olabilir, biz yanlış hiçbir şey yapmadık. Evimizi satmak zorundayız ve tek elimizde kalan sosyal güvenlik sigortası” derken Madoff kafasını yere eğdi. Bir kurban Madoff’a ’Şeytan’ derken, bir diğeri “Karın ve iki oğlun lüks bir hayat sürebilsin diye yatırımcıları kandırdın. Hücren tabutun olsun” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Son kez takım elbise giydi
Eski bir Nasdaq yöneticisi olan Madoff’un cezasını öğreneceği son duruşmada kendi giysilerini giymesine izin verildi. Madoff koyu renk bir takım elbise, koyu renk kravatı tercih etti. Madoff ailesinden hiçbir üyenin katılmadığı duruşmada, Bernard Madoff, kurbanlarından özür diledi. “Bu acıyı hayatımın sonuna kadar yaşayacağım. Aileme bir utanç miras bıraktım” diyen Madoff, sakin bir ses tonuyla parasını kaptıranlardan özür diledi.

Öyle bir çukura girdim ki...
Madoff, yargıç Denny Chin’e bağışlanması konusunda bir talebi olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Öyle bir çukura girdim ki çıkmak için uğraştıkça daha da derine gömüldüm. Binlerce insanın tasarruflarını yok eden biri nasıl özür bulubilir? Yarattığım acı ve felaketin farkındayım, işkence çekiyorum.” Yargıç Chin de Madoff’a verilen 150 yıllık rekor hapis cezasının bundan sonra benzer suçların yeniden işlenmemesi için bir sembol olacağını belirtti.

65 milyar $ uçurdu 1 milyar $’ı çıktı
Yüksek getiri vaadiyle topladığı paraları buharlaştıran Madoff’un el konulan varlıklarından 1 milyar dolar elde edilebileceği belirtildi. Duruşmadan çıkacak kararı bekleyen kurbanlar, 150 yıl hapis cezasına zafer işareti yaparak memnuniyet ifadelerini gösterdi.

İşte yargıçla Madoff arasında geçen diyalog
Madoff’un 150 yıl hapis cezasına çarptırıldığı kararının açıklanmasının ardından mahkeme salonundaki seyirciler arasından alkış sesleri yükseldi.

İşte mahkeme salonunda yaşanan diyaloglar:
YARGIÇ: Madoff’un yaptıklarının ne kadar şeytani olduğunun anlaşılması için verilmesi gereken mesaj bu.

Madoff’un avukaTI: Müvekkilimin sağlık koşulları ve yaşı göz önünde bulundurularak 12 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep ediyorum.

Madoff: Yaptıklarım için bir özür dileyemiyorum. Bunun size yardım etmeyeceğini biliyorum. Binlerce kişinin hayat boyu biriktirdiği paraları batırmanın nasıl bir özrü olabilir ki? Hayatları boyunca sizinle olan 2 oğlunuza, size 50 yıl arkadaşlık eden eşinize yalan söylemiş olmanın nasıl bir özrü olabilir ki? Berbat bir hata yaptım. Karım her gece ağladı.

Tom FitzMauice: (Davayı takip eden şikayetçi 9 kişiden biri): Tanrı sana yardım etmesin!

Michael Scwartz: (Bir başka dolandırıcılık kurbanı): Tabutun hapishanedeki hücren olur.

22 yaşında finans işine girdi
Bernard Madoff, finans sektöründeki kariyerine henüz 22 yaşında, yaz tatilinde kazandığı 5 bin dolarla başladı. 1960’ta Bernard L Madoff Investment Securities’i kurdu. Borsadaki alıcı ve satıcıları tanıştıran bu aracı kurum kısa zamanda popüler oldu. Madoff kısa bir süre sonra Nasdaq Borsası’nın Başkanlığı’na getirildi. Yüksek kâr dağıttığı için son 16 yılda hakkında 8 kez soruşturma açıldı. Ancak Madoff, hakkında hiçbir suçlama yapılamadı. Madoff’un sonunu ise yatırımcıların, krizde hesaplarından 7 milyar dolar çekmeye çalışması getirdi. Madoff bu parayı karşılayamadı. Ve Ponzi oyunu ortaya çıktı...

Yardım kuruluşları bile para kaptırdı
Bernard Madoff’a para kaptıranların listesi yayımlandığında vurgunun dünyanın dört bir yanına yayıldığı gözler önüne serilmişti. Ünlü yönetmen Steven Spielberg’ten Koreli emekli öğretmenlere, dünya devi bankalardan yardım kuruluşlarına yüzlerce yatırımcı ‘Madoff’zede oldu.

Yahudi eğitim programlarının sponsoru Salem adlı kurum, Madoff’a kaptırdığı para yüzünden kapılarını kapatmak zorunda kalacağını açıklamıştı. Salem yöneticileri dava sonucunu merakla bekledi.

Ponzi oyunu nedir?
1920 yılında ilk kez Charles Ponzi’nin ortaya çıkardığı Ponzi oyunu bir nevi saadet zincirini andırıyor. Eski yatırımcılara büyük getiriler vaat eden bu oyun yeni yatırımcılardan aldığı fonlar sayesinde, eskilere vaat ettiği getirileri ödeyebiliyor. Ancak, taze para girişi durunca, sözde getiri ödemelerini sağlayamayan sistem çöküyor.

71 yaşındaki 'Şeytan' Madoff'a 150 yıllık rekor hapis cezası
1 sayfadaki 1 sayfası